21. marca 1945 bola obec oslobodená, ale na 60 % zničená. Najviac bol poškodený stred obce a horný koniec. Pri oslobodzovaní obce padli dvaja sovietski vojaci a 2000 rumunských vojakov. Pri prechode frontu zahynuli aj traja obyvatelia Hrochote.Na ich pamiatku a aj z úcty k tým, ktorí položili životy pri oslobodzovaní obce postavili Hrochoťania pri príležitosti 20. výročia SNP dôstojný pomník. Vypína sa na krásnom mieste, na kopci zvanom Kaštieľ, pri evanjelickom kostole Andreja Sládkoviča,neďaleko básnikovej lipy.
Čo znamená odstránený zápis v jednom z riadkov?
- kedysi na prázdnom mieste bolo vytesané meno Ján Svetlík. V úmrtnej matrike obce Hrochoť je zaznamenané – Ján Svetlík – 7. november 1944 – zomrel; (pozn. mal vtedy len 17,5 roka); príčina smrti – vykrvácanie.
Občan Hrochote pracujúci na železnici, keď vraj uvidel meno Svetlík na tabuli pomníka, upozornil vtedajší miestny národný výbor (ďalej MNV), že dotyčný žije a je bratom jeho nadriadeného. Nastalo veľké prešetrovanie so zaujímavým výsledkom. Ján Svetlík sa po 15 rokoch znovu narodil. Od MNV v Hrochoti dostal oznámenie o zrušení zápisu v úmrtnej matrike. V boji o Hrochoť vypadli vojakovi Jánovi Svetlíkovi doklady, ktoré našli pri mŕtvom guľometčíkovi Karolovi Matisovi (pozn. ako sa zistilo neskôr). Jánovi, ktorý bol vážne zranený, sa podarilo odplaziť a vďaka bačovi Mazúchovi a horárovi Vicenovi aj zachrániť.