Kalvária - krížová cesta
Kalvária - krížová cesta
Detva
obľúbené miesto

S výstavbou Kalvárie sa začalo na jar v roku 1910. Bola postavená na mieste, kde pôvodne stáli tri kríže a obyvatelia Detvy toto miesto už Kalváriou nazývali. Ešte v tom istom roku bola výstavba Kalvárie dokončená a 17. septembra 1910 ju slávnostne posvätil kňaz rádu sv. Františka, bývalý detviansky kaplán M. Príkaský.
 Kalváriu tvorí 14 zastavení krížovej cesty a malá kaplnka. Zastavenia sú malé murované hranolové stavbičky s obdĺžnikovým pôdorysom, odstupňovaným soklom, zastrešené sedlovou strieškou. Presklené niky, ukončené lomeným oblúkom vypĺňajú štukové polychrómované reliéfy výjavov krížovej cesty. Päť zo štrnástich zastavení stojí pozdĺž chodníka, ktorý vedie cez cintorín.

 Ostatné zastavenia pokračujú serpentínovito zalesneným kopcom až na jeho vrchol, kde stojí kaplnka. Kaplnka má jednoduchý obdĺžnikový pôdorys s polygonálnym uzáverom, uprostred ktorého je umiestnená štuková socha Piety. Čelnú fasádu ukončuje trojuholníkový štít s drevenou zvoničkou. Umelecky sú zaujímavé vitrážové okná s postavami sv. Antona Paduánskeho, sv. Jozefa, sv. Štefana kráľa a sv. Anny vyučujúcej Pannu Máriu. Pri kaplnke stojí vyrezávaný detviansky kríž od miestneho ľudového rezbára Jána Fekiača z r. 1974.

Približne v strede kopca stojí štvorfigurálne polychrómované štukové súsošie Ukrižovania. Je situované na vysokom podstavci a prekryté stanovou strieškou na nárožných pilieroch. 

Pri príležitosti 100. výročia vybudovania Kalvárie bola urobená jej kompletná rekonštrukcia. Jednotlivé kaplnky krížovej cesty boli ostierkované a premaľované. Kaplnka 5. zastavenia bola zo statických dôvodov premiestnená na pravú stranu chodníka vedúceho cez cintorín. Reliéfy výjavov krížovej cesty boli kompletne zreštaurované. Zrekonštruovanú Kalváriu
12. septembra 2010 požehnal Mons. Rudolf Baláž, banskobystrický diecézny biskup.

Kalvária - krížová cesta obsahuje galériu