Najčastejšie destinácie našej rodnej hrudy, ktorými sú Tatry, Liptov či Orava už prechodil krížom-krážom hádam každý. Kto nie, vrelo to odporúčame. No zároveň rovnako vrelo ponúkame aj prechádzku s možnosťou strávenia pár dní aj na malebnom, stromami zafarbenom mieste v okolí majestátneho stratovulkánu Poľana.
Vulkán, ktorý niečo stratil
Áno, Poľana ako vulkán stratila svoju možnosť chrliť lávu a vyhrážať sa svojim obyvateľom hustým dymom. Vďaka tomu získala pestrofarebné listy na stromoch, stovky rastlín a tisíce zvierat, ktorým poskytla domov. Aj preto je od roku 1981 chránenou krajinou oblasťou.
Menej osídlená časť Poľany nám dovoľuje navštíviť miesto, kde stále vládne príroda. Množstvo turistických chodníkov, ktoré si opíšeme v ďalších článkoch, niekoľko cyklotrás, útulných ubytovaní a tisícov možností, kam vybehnúť a načerpať energiu či dobiť sa krásou Podpoľania, robia z tejto oblasti miláčika všetkých nadšencov slovenskej prírodnej krásy. Poloha Poľany z nej robí kráľovnú sediacu vysoko na tróne, ktorá sa stará nielen o seba, ale aj o svoje široké okolie. Prispeli k tomu aj ľudia, dobrosrdeční a vždy ochotní pomôcť každému náhodnému okoloidúcemu.
Doprava autom, bicyklom a doľava pešo
V Podpoľaní sa nemusíte báť, že by ste nejaký prostriedok na dopravu nevyužili. Svoju cestu si pokojne naplánujte tak, aby ste využili všetky možnosti presúvania sa z jedného bodu (napríklad turistického chodníka) do bodu druhého (dajme tomu, k pamätníku či kaplnke). Autom sa sem dostanete pohodlne a rýchlo, čím získate čas, aby ste ho odparkovali k nejakému vám srdcu blízkemu penziónu či ubytovni a ďalej šli pešo. Prípadne na bicykli. Alebo na kolobežke. Či na koni. Je len na vás, na čo by ste najradšej naskočili.
Ak si zvolíte predsa len auto, nikto vás po hlave biť valaškou nebude, ani sa nemusíte báť, že sa vám z bryndzových halušiek na večeru neujde. Vyjdite si napríklad do Hriňovej a strávte nejaký čas na lazoch, kde sa život nezastavil, ako by sa mnohým mohlo zdať, ale naopak, ľudia tu žijú ruka v ruke s krásnou prírodou a usilujú sa zachovať tradície našich predkov aj pre budúce generácie. Porozprávajte sa s miestnymi, vždy majú po ruke pár príbehov, od ktorých si precvičíte bránice. Pri ceste späť si urobte krátku zastávku na Vígľaši a poobdivujte zámok či historický vlak, vďaka ktorému sa zvážalo drevo z Ksyliniek.
Apropo, Kyslinky...
Takú turistiku musíte zažiť aspoň raz. Autom to nemá také čaro, určite ho nechajte pri horskom hoteli Poľana a ďalej pekne po vlastných, ľavá, pravá, až na Poľanu. Poldňová turistika ako sa patrí, s prírodou kam len oko dovidí, kde máte veľkú šancu vidieť aj miestne zvieratá. Nebojte sa, medveďov sa báť nemusíte (aj o tom vám napíšme pár slov v ďalších článkoch). Už len ten pocit, že sa prechádzate po staručkej sopke a v istom okamihu sa dostanete aj do jej kaldery, je akoby ste kráčali po obrovskom kotle, v ktorom sa nevarí guláš, ale zmes starých stromov, kamene pokryté tým najjemnejším machom a kde-tu zurčí potôčik, ktorý napája množstvo zveri, ktorá si lepší domov predstaviť snáď ani nedokáže. A vy ste súčasťou tohto rozprávkového divadla – dokonalé, nemyslíte?